GRĮŽTI

Sumanaus apšvietimo sprendimai – jau ir Vilniuje

Viena svarbiausių miesto identiteto dalimi laikomas tinkamas miesto apšvietimas. Apšvietimui mieste keliami itin dideli reikalavimai – jis turi ne tik išryškinti urbanistinį bei architektūrinį miesto išskirtinumą, bet ir pasižymėti energiją tausojančiais inžinerijos sprendimais.

Bendradarbiaujant su „Vilniaus gatvių apšvietimo elektros tinklams“  Vilniuje apšvietimas tapo ne tik išmanesnis, bet ir ekonomiškesnis – šiuolaikiškai ir taupiai apšviestas Lietuvos Respublikos Seimas bei vienoje gatvės atkarpoje įdiegta pirmoji Lietuvoje tokio tipo sumani apšvietimo valdymo sistema.

Ne tik ekonominiai motyvai

Pirmuoju bendru įdiegtu sprendimu – Lietuvos Respublikos Seimo pastato architektūriniu apšvietimu pateisinome lūkesčius – pasirinkus naujausią puslaidininkių šviesos diodų (LED) apšvietimo technologiją, buvo pasiektas ne tik didžiulis ekonominis efektas. Tolygus pastato fasado apšvietimas suteikė jam naują estetinį vaizdą.

Šiuo metu LED laikoma ekonomiškiausia apšvietimo forma, pagrįstai vadinama ateities apšvietimo sistema, kuriai reikia minimalių elektros energijos sąnaudų. Yra paskaičiuota, kad investicija į Seimo pastato apšvietimą atsipirks per kiek daugiau nei metus. Elektros sąnaudos vienam šviestuvui sumažėjo beveik dešimt kartų, o vieno šviestuvo galia – beveik 8 kartus (nuo 1000 W iki 116 W). Iš viso pastato apšvietimui naudojama 18 šviestuvų. Šio projekto pavyzdžiu būtų galima atnaujinti ir kitų Vilniaus objektų architektūrinį apšvietimą: bažnyčių, muziejų ir paminklų.

 

 

Apšvietimas pagal scenarijų

Kitas „Prezentacijų spektro“ žingsnis – bandomasis sostinėje esančios Gelvonų gatvės apšvietimo modernizavimo projektas. Projekto metu seno tipo šviestuvai pakeisti LED technologijos šviestuvais, modernizuotas maitinimo punktas ir įdiegta sumani apšvietimo valdymo sistema, kuri leidžia nuotoliniu būdu valdyti gatvės apšvietimą bei naudoti skirtingus apšvietimo scenarijus. Vilniaus Gelvonų gatvė pasirinkta kaip tipinis gyvenamojo rajono pavyzdys, siekiant realiai apskaičiuoti LED technologijų teikiamą ekonominį naudingumą tankiausiai apgyvendintuose miesto kvartaluose.

Jei LED apšvietimas sumažina elektros suvartojimą iki 30 proc., tai sumani apšvietimo valdymo sistema leidžia sutaupyti dar 30-40 proc., taigi iš viso net iki 70 proc. Šiai apšvietimo sistemai valdyti yra naudojama speciali programinė įranga. Pagrindinis šios sistemos privalumas – centralizuotai galima valdyti visus prie sistemos prijungtus šviestuvus, keisti nuotoliniu būdu apšvietimo lygį ir sumažinti apšvietimą nakties metu dvigubai ar net daugiau, o taip pat gauti informaciją apie šviestuvų gedimus nuotoliniu būdu ir taip mažinti aptarnavimo išlaidas.

Apšvietimo intensyvumas keičiasi pagal numatytą scenarijų ir pagal gyventojų judėjimo intensyvumą. Tuomet kai gyventojų judėjimo intensyvumas didelis – šviestuvai veikia pilnu pajėgumu, o srautui sumažėjus – apšvietimo galingumas mažės beveik perpus. Apšvietimo intensyvumo valdymas pagal srautus leidžia papildomai sumažinti elektros energijos sąnaudas. Dar vienas šios sistemos privalumų yra jos plečiamumas. Įdiegus papildomus jutiklius, kurie reaguoja į mašinų srautą, paros laiką ir aplinkos šviesumą, sistema gali spręsti kokiu intensyvumu dirbti. Tokio tipo sistema gali veikti ir be žmogaus įsikišimo.

Keičiant apšvietimą Gelvonų gatvėje kiekvieno šviestuvo galingumas ir šviesos sklaidos kampas buvo parinktas individualiai, priklausomai nuo reikalingos apšviesti zonos ir vietos plane. 70W galingumo šviestuvai buvo pakeisti į 37-43 W šviestuvus.

„Šios technologijos diegimas Vilniaus gatvėse yra didelis žingsnis į priekį. Net pora sutaupytų vatų nuo kiekvieno šviestuvo turi didelę elektros sąnaudų ekonomiją Vilniaus miestui”, – sako Sigitas Mocevičius, „Vilniaus gatvių apšvietimo elektros tinklų“ direktorius.

Spręs gyventojai

Bandomasis projektas unikalus tuo, kaip į sprendimo priėmimą planuojama įtraukti ir Fabijoniškių bendruomenės gyventojus. Jie galės palyginti du apšvietimo tipus ir išreikšti savo nuomonę. Tam tikslui vienoje gatvės atšakoje sumontuoti šviestuvai skleidžiantys 4000 K šviesą (šaltą) , o kitoje – 3000 K (šiltą). Centrinėse miesto arterijose, aplinkkeliuose diegiami žibintai dažniausiai būna šaltos šviesos, tokioje šviesoje lengviau pastebimi judantys objektai. Tai ypač aktualu vairuotojams. Tuo tarpu šilta šviesa gyvenamuosiuose miesto kvartaluose sukelia jaukumo ir gali veikti raminančiai. Gelvonų gatvės gyventojai galės nuspręsti koks apšvietimas jiems tinkamesnis.

 

How to enable JavaScript in your browser